Ozdoby Dekoracje na Boże Narodzenie 2024 - Ozdoby świąteczne 2024 Wielkanoc - Stroiki bożonarodzeniowe 2024 - zrób to sam DIY - Sklep Florystyczny Hurtownia - Kwiaty sztuczne - Ozdoby wiosenne 2024

Gąbka florystyczna - przydatne informacje

Kilka ważnych informacji o gąbce florystycznej

Gąbka florystyczna  to jeden z podstawowych materiałów technicznych używanych przez florystów. Ogólnie ujmując, jest to spienione tworzywo sztuczne o dosyć kruchej strukturze, umożliwiające umieszczanie w nim łodyg kwiatów lub innych elementów kompozycji kwiatowych.

 

Gąbkę florystyczną dzielimy na kilka rodzajów w zależności od jej zastosowania:

1. Gąbka florystyczna do żywych roślin (tzw. zielona)

Gąbka (tzw. mokra) używana do układania w niej kompozycji z roślin żywych. Przed rozpoczęciem pracy należy ją zamoczyć w wodzie. Zamaczanie powinno polegać na położeniu pianki na powierzchni wody i odczekaniu, aż gąbka zanurzy się w wodzie pod własnym ciężarem ("napije wody"). Tylko taki sposób zamaczania gwarantuje, że cała objętość gąbki zostanie nasączona wodą. Wszelkie próby przyspieszania namaczania spowodują, że w środku gąbki pozostanie przestrzeń do której woda nie dotarła (tzw. bąbel). Łodygi roślin wbite w tak namoczoną "siłowo" gąbkę w rzeczywistości nie będą miały dostępu do wody i ich trwałość będzie znacznie ograniczona. Do wody w której będziemy namaczać gąbkę warto dodać odżywkę do kwiatów ciętych. Przedłuży to trwałość roślin w niej umieszczonych.

 

2. Gąbka florystyczna do układania dekoracji suchych  (koloru brązowego lub szarego)

Gąbka tzw. sucha używana jest do układania kompozycji dekoracyjnych z roślin i elementów dekoracyjnych nie wymagających dostępu do wody. Na bazie tej gąbki tworzy się kompozycje trwałe. W gąbce suchej zazwyczaj układa się kompozycje z suszonych roślin lub sztucznych kwiatów. Jest ona nieco twardsza niż gąbka zielona, dzięki temu można w niej osadzić większe i cięższe elementy.

 

Należy pamiętać, że zarówno gąbka zielona jak i sucha jest elementem technicznym i nie powinna być widoczna w kompozycji. Widoczna gąbka jest podstawowym błędem popełnianym przez niedoświadczonych florystów i świadczy niskim poziomie umiejętności technicznych.

 

3. Gąbka kolorowa (tzw. RAINBOW)

Gąbka typu RAINBOW jest połączeniem gąbki "mokrej" i "suchej". Można jej używać zarówno jako podłoża do roślin żywych (uprzednio namaczając)jaki i podstawy do komponowania dekoracji trwałych (na sucho). Można ją kupić w wielu kolorach (najbardziej popularny w Polsce jest kolor kremowy i jasnozielony). Jej zaletą jest to, że może występować w kompozycjach jako element dekoracyjny - czyli nie ma potrzeby zakrywania jej innym materiałem. Jej kolor może stanowić dodatkowy akcent barwny.

 

Dekoracje i ozdoby na Boże Narodzenie

pixelpixel